Çankırı Tuzu Nedir, Nasıl Üretilir?

Çankırı Tuzu Nedir, Nasıl Üretilir?

Kaya tuzunun kaynağı aynı zamanda en doğal hali, dünyanın en büyük ve en eski kaya tuzu rezervlerinden bir tanesi olan Çankırı’dan çıkmaktadır. Yaklaşık 5 bin yıllık olan ve Hititlerden kaldığı düşünülen mağaralardan çıkarılan doğal kristal kaya tuzu sağlık için altın değeri taşımaktadır.

Jeolojik devirlerde denizlerin kuruması sonucu mağaralarda oluşan Çankırı tuzu, Çankırı Tuz Lamba ekibi tarafından mağaradan çıkarılmasından öğütülmesine kadar üretiminin her aşamasında markamız doğallığıyla öne çıkmaktadır.

Çankırı Tuzu Nedir?

Çankırı tuzu, Çankırı ilinde yer alan tuz mağaralarında yer alan doğal tuzdur. Sahip olduğu minerallerin dengeli dağılımı ve saflık derecesinin yüksek olması nedeniyle en sağlıklı tuz çeşidi olarak bilinmektedir. 80'den fazla doğal mineral içermektedir. Bu özellikleriyle gıda olarak tüketilebilecek en kaliteli tuzdur. 

Kaya tuzu çevresel kirliliğin ulaşmadığı mağaralardan doğal yöntemlerle çıkarılır. Kalsiyum, potasyum, iyot gibi içerisinde 84 adet mineralin gizli olduğu kaya tuzu diğer tuz çeşitlerine göre vücuttan daha çabuk atılır. Çankırı kaya tuzu temiz, doğal ve dengeli yapısıyla insan sağlığı açısından başlı başına şifa kaynağıdır. Tansiyonu olumsuz etkilediği düşünülen tuz çeşitlerinin aksine doğru kullanımı sayesinde tansiyonu dengede tutar, vücuda zindelik sağlar.

Kristal kaya tuzu gıda olarak tüketimine bağlı vücuda faydalarının yanı sıra sadece odanızda açık alanda durmasıyla bile rutubeti çekeceğinden ortam kalitesini artırarak fayda sağlamaktadır.

Çankırı Tuzu Nasıl Üretilir?

Uzun yıllar boyunca Çankırı tuz mağaralarında oluşan kaya tuzunu delme patlatma yöntemi kullanarak çıkarılmak suretiyle sofralarınıza taşıyoruz. Patlatılarak çıkarılan tuz içerisinden yüzlerce gri tuz ve kristal tuz çıkarılır. Bu tuzlar içerisinden yemeklik için kullanılabilen en kaliteli, saf ve doğal olan şeffaf yapıdaki kristal tuz el yordamıyla seçerek eleme yapılır. Kullanımlarına göre elenen ve ayrılan kaya tuzu için doğal öğütme aşamasına geçeriz. Çıkarıldığı andan itibaren hiç bir fabrikasyon aşamasından geçmeden ve metal teması bulunmadan üretimi yapılan doğal kaya tuzu taş değirmenlerde özenle ve steril olarak öğütülerek ardından paketlenir.

Diğer bazı tuz çeşitleri oluşum yerleri açısından lağım veya atık sularla temas edebileceğinden sonraki aşamalarda yıkama ve katkı maddesi gibi işlemlerden geçer. Ancak doğal kristal kaya tuzu yaz kış aynı sıcaklıkta bulunan mağaralarda ve çıkarılmasından paketlemesine kadar her aşamasında steril işlemlerden geçmektedir.

Markamız tarafından üretilen Çankırı kaya tuzu yapay iyot da dahil olmak üzere hiç bir katkı maddesi ve kimyasal ürün içermez. Aynı zamanda markamız tarafından üretilen paketler halinde ki kristal kaya tuzu rafine edilmemiştir. İster öğütülmüş ister granül halinde satışa sunulan %100 doğal kaya tuzu şifasına sahip olabilmek için web sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Toptan Çankırı tuzu ve diğer toptan kaya tuzu ürünlerimiz için firmamızı arayarak uygun indirimli fiyat seçenekleriyle temin edebilirsiniz.

Çankırı Kaya Tuzu Faydaları

Çankırı tuz mağarası ve tuz odaları astım, alerjik astım, bronşit, koah, sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıklarına yardımcı tedavi sağlarken kaya tuzunun besinlerde tüketimi ise içerisinde bulunan zengin minerallerin vücuda girmesiyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve antiseptik özelliğiyle de çeşitli hastalıkların oluşumunu engeller. Aynı zamanda vücuda zindelik sağlayarak gün boyu enerjik kalmanıza yardımcı olur.

Tuz sabunu, tuz tuğlası, tuz lambası, banyo tuzu, tuz yastığı, sole tuzu, yemeklik tuz gibi çeşitli formlarda bulunan Çankırı kaya tuzunu doğallığından emin olarak kullanmak ve tüketebilmek için markamızın web siteleri üzerinden veya sipariş hatlarımızdan bize ulaşarak temin edebilirsiniz.

Yayınlanan 2021-01-30 Çankırı Tuzu, Kaya Tuzu, Tuz, Tuz Mağarası 1 109

1 Yorum

  • Gülnaz

    Gülnaz 2021-01-31 Yanıt

    Gerçekten bugüne kadar bir tuzdan aldığın en güzel lezzet bu. Ben özellikle et pişirirken denedim, gayet güzel oldu. Diğer yemeklerde de deneyeceksiniz bu tuzu mutlaka kullanmalısınız.

Bir yorum bırakCevap bırak

Blog arşiv

En son yorumlar

Blog arama

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu