Çankırı Tuzu Faydaları ve Kullanımı

Çankırı Kaya Tuzu Faydaları

Çankırı kaya tuzu, dünyanın en önemli kristal kaya tuzu çeşitleri arasında yer almaktadır. Aslında Çankırı tuzu, tuz bile değildir Halite minerali olarak adlandırılan önemli bir mineral deposudur.

Çankırı kristal kaya tuzu, insan vücudu için gerekli olan birçok minerali içeriğinde barındırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Çankırı tuzu ve diğer kaya tuzu çeşitleri 84 mineral/elementi içermektedir. Çankırı doğal kaya tuzunun diğer kaya tuzu çeşitlerinden en önemli farkı ise bu mineralleri dengeli şekilde içeriyor olmasıdır.

İnsanların ihtiyaç duyduğu 92 farklı element/mineralin büyük bir bölümünün karşılanmasında Çankırı tuzu içerdiği mineraller bakımından yardımcı olacaktır.

Çankırı kaya tuzu, Çankırı ilinde yer alan tuz ocaklarında ki kaya tuzu kütlelerinden imal edilir. En önemli özelliği rafine edilmemiş ve çevresel kirlenmeye maruz kalmamış olmasıdır. Ayrıca rafine edilmemiştir.

Prof. Dr. Canan KARATAY,  kaya tuzunun canlılar için çok faydalı olduğunu çeşitli konferanslarda “Asırlarca yaşayan zeytin ve çam ağaçları kaya tuzlarından beslenmektedir.”  şeklinde dile getirerek belirtmiştir.

Doğal olarak tüketilen Çankırı tuzunun pek çok faydası bulunmaktadır:

  1. Vücudumuzun tuz ihtiyacını doğal şekilde karşılayabiliriz.
  2. Metabolizmamızın hızlanmasına yardımcı olacaktır.
  3. Kanımız ve vücut sıvımızın ihtiyaç duyduğu tuzu, doğal şekilde karşılayabiliriz.
  4. Enerji seviyemizin artmasına yardımcı olacaktır.
  5. Açlık hissini ve sürekli olarak acıkma halini önleyici etkiye sahiptir.
  6. Özellikle sporcular ve sürekli olarak spor yapan kişiler terlemeyle oluşan tuz ihtiyacını Çankırı tuzu kullanarak giderebilir.
  7. Özellikle yaşlı bireylerde görülen halsizlik, enerji düşüklüğü, çarpıntı ve baş dönmesi tuz ihtiyacına bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu ihtiyaç, mineral kaynağı Çankırı tuzu ile karşılanabilir.

Çankırı tuzu birçok kronik hastalığın doğmasını önleyebilir; kan şekerimizi ve tansiyonumuzu düzenlenmesine yardımcı olacağı için şişmanlık, diyabet, kalp yetmezliği gibi rahatsızlıkları önleyebilir.

Çankırı Kaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Çankırı kaya tuzu çeşitleri arasında yer alan toz halde ki sofra tuzunu yemeklerinize ihtiyaç duyduğunuz kadar doğrudan atarak kullanabilirsiniz. Kolayca dağılabilen toz halde ki Çankırı tuzunu hazır yemeklerinize, salatalarınıza atabilirsiniz.

Dikkat! Doğal ve toz halde ki Çankırı kaya tuzu, akışkan halde değildir. Çünkü fabrikasyon işlemden geçmediği için tuzluktan kolayca akmaz. Bu nedenle Çankırı kristal kaya tuzunu yemeklerinize tutamla atarak kullanabilirsiniz.

Sofrada öğütme tuzu da denilen granül halde ki Çankırı tuzunu, el değirmeninde öğütüp toz hale getirerek kullanabilirsiniz. Ayrıca Çankırı sofrada öğütme tuzu; et, balık peynir, yaprak, turşu, zeytin gibi gıdalar için salamura(tuzlu su) yapımında kullanılabilir.

Dikkat! Sofrada öğütme tuzu yavaş dağıldığı için hazır yemeklere doğrudan atarak kullanmayınız. Bunun yerine iri halde ki kristal tuzu öğüterek yemeklerinize atabilirsiniz.

Parça halde ki büyük kaya tuzu parçalarını tokmak yardımıyla incelterek kullanabilirsiniz.

Sole tuz( saf kristal tuz) ürününü hem sole yapımında kullanabilirsiniz hem de tokmak ya da değirmen yardımıyla toz hale getirerek sofra tuzu olarak kullanabilirsiniz.